LIETUVOS AVIŲ AUGINTOJŲ ASOCIACIJA

SAVANORIŠKA, SAVARANKIŠKA VISUOMENINĖ ORGANIZACIJA, VIENIJANTI LIETUVOS AVIŲ AUGINTOJUS

Naujienos

Šeduvoje išbandytas naujas avių sėklinimo būdas

Radviliškis. LSMU Gyvulininkystės instituto mokslininkai, bendradarbiaujant su UAB „Genetiniai ištekliai“ Šeduvos avininkystės padaliniu, pirmą kartą Lietuvoje atliko laparoskopinį avių sėklinimą. Laparoskopiniu būdu su užšaldyta avinų sperma praėjusią savaitę buvo apsėklinta 10 Lietuvos juodgalvių avių. UAB „Genetiniai ištekliai“ Šeduvos avininkystės padalinys, suteikęs mokslininkams biologinę medžiagą, šiam tikslui įsigijo ir specialias stakles, vieninteles tokias Lietuvoje, reikalingas avims fiksuoti. Lietuvos juodgalvių veislės avinų spermą paėmė ir užšaldė LSMU Gyvulininkystės instituto mokslininkai. Jeigu viskas pavyko sėkmingai, pirmųjų palikuonių po laparoskopinio apvaisinimo laukiama praėjus 5,5 mėnesio. LSMU Gyvulininkystės instituto Gyvūnų veisimo ir reprodukcijos skyriaus mokslo darbuotojas dr. Artūras Šiukščius, atlikęs laparoskopinį avių sėklinimą, teigė, kad tai naujas dalykas Lietuvoje, tačiau pasaulyje tokiu būdu avys sėklinamos jau seniai. Šis metodas, naudojant užšaldytą aukščiausios veislinės vertės avinų spermą, naudojamas Ispanijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Anglijoje ir kitose šalyse. „Sėklinant avis įprastu būdu, sėkmingai apsisėklina tik maždaug trečdalis avių. Apsėklinant laparoskopiniu būdu, sėkmingai apsivaisina ir apsiėriuoja iki 90 proc. avių. Taigi, spermos kaina tikrai atsiperka“, – sakė A. Šiukščius. Toks sėklinimo būdas, pasak jo, tinka visiems smulkiesiems atrajotojams.

UAB „Genetiniai ištekliai“ Šeduvos avininkystės padalinio vadovas Rimantas Kairys ir LSMU Gyvulininkystės instituto mokslininkas dr. Artūras Šiukščius apžiūri reguliuojamos avių fiksavimo stakles. Pasaulyje jos gaminamos tik JAV ir Prancūzijoje

Laparoskopinis sėklinimo būdas yra sudėtingesnis už paprastą sėklinimą. Reikalingos tam tikros sąlygos, sterilesnė patalpa, be abejo, ir aukštesnė veterinarijos gydytojo kvalifikacija. Atlikus rujos sinchronizavimą, po 54-55 val. sperma suleidžiama tiesiai į avies gimdą, į pilvo ląstą įvedus 2 kateterius. Nors pažeidimai būna minimalūs, gyvūnui duodama lengva narkozė – taikoma vietinė anestezija. Praėjus dviem savaitėms po procedūros į bandą bus įleistas avinas bandytojas, kad būtų galima įsitikinti, ar avys nerujoja, o echoskopu ėringumą pirmąkart bus galima patikrinti 56-ą dieną po sėklinimo. Laparoskopinė procedūra, priklausomai nuo specialisto įgūdžių, turi trukti 5-6, bet ne daugiau 10 minučių. „Jeigu šis sėklinimo būdas pasiteisins, manau, tikrai bus ir specialistų, kurie galės tokią procedūrą atlikti“, – neabejojo A. Šiukščius.

Avis rengiama dirbtiniam apvaisinimui laparoskopiniu būdu

Pasak UAB „Genetiniai ištekliai“ Šeduvos avininkystės padalinio vadovo Rimanto Kairio, laparoskopinis sėklinimo būdas padėtų reguliuoti prieauglio atvedimą tam tikru laiku, kad jis būtų užaugintas ir tinkamas realizuoti tuomet, kai gyvuliai parduodami brangiausiai. „Mes, gamybininkai, norėtume turėti galimybę ėriukus realizuoti vasarą. Dabar dažniausiai tokiu metu, pavyzdžiui, liepą, avinukų parduoti neturime, nors tai pats geriausias laikas, kai jų kaina aukščiausia. Be to, toks sėklinimas būtų labai naudingas ir retesnių veislių avims – pirkti spermą kelioms avims pigiau, negu įsigyti veislinį aviną“, – apie galimybes kalbėjo R. Kairys.

Prieš sėklinimą avys buvo atitinkamai sužymėtos

Laparoskopiniam sėklinimui buvo atrinkti įvertinti aukštos veislinės vertės avinai. Vėliau bus stebimos ir jų palikuonių penėjimosi savybės, vertinamas eksterjeras ir visa kita, kas numatyta veisimo programoje. R. Kairiui labai įdomi ir vieno tokio sėklinimo savikaina, nes tolimesnės jo panaudojimo gamyboje galimybės priklauso nuo darbo rezultatų ir savikainos. „Ispanija sėklina 70-80 proc. avių. Manau, mes turėtume lygiuotis į geriausius, jeigu norime turėti perspektyvą“, – išsakė nuomonę patyręs veterinarijos gydytojas. Tuo pačiu metu LSMU GI mokslininkų komanda dar 22 avis apsėklino įprastu būdu ir su užšaldyta, ir su šviežia sperma, kad būtų galima palyginti, kuris dirbtinio apvaisinimo būdas yra efektyviausias. MŪ inf.

Skaitykite daugiau: https://www.manoukis.lt/naujienos/ukis/seduvoje-isbandytas-naujas-aviu-seklinimo-budas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *